Search
Close this search box.

09196142538

Search
Close this search box.

تاریخچه طراحی سایت

تاریخچه طراحی سایت همه‌ چیز از سال ۱۹۸۹ شروع شده است. این یعنی از عمر وبسایت‌ ها فقط و فقط ۳۳ سال می‌گذرد! و البته در آغاز چیزی به‌ نام طراحی سایت وجود نداشت. چون اصلا چیزی برای طراحی‌ کردن وجود نداشت. هنوز امکانات و زبان‌ هایی که به سایت رنگ و عکس و طرح اضافه می‌کند به‌ وجود نیامده بود. اولین وبسایت‌ ها اصلا شبیه چیزی نبود که ما امروز به آن سایت می‌گوییم و مثلا می‌توانیم از آن خرید کنیم و اطلاعات کارت بانکی خود را واردش کنیم.

طراحی سایت

نمی‌شود از تاریخ وب دیزاین حرف زد ولی از متولد‌ شدن اولین مرورگرها و CSS و زبان Javascript حرفی نزد. همان‌ طور که در مقدمه هم اشاره شد، تاریخ طراحی وب با تحولاتی که در دنیای تکنولوژی‌ و زبان‌های برنامه‌ نویسی اتفاق افتاده پیوند خورده است. نکته‌ی بسیار مهم دیگری که در‌ این‌ باره باید به آن توجه کرد و متاسفانه خیلی کم به آن توجه شده است، این است که بدانیم و درک‌ کنیم انگیزه‌ی اصلی ساختن اولین سایت و پیشرفت‌ها در این حوزه چه بوده است.

اولین سایت در سال ۱۹۹۱ در یک موسسه‌ی تحقیقاتی و با این هدف ساخته شد که بستری باشد برای به‌ اشتراک‌ گذاشتن اطلاعات و نتایج یافته‌های علمی با محققان دیگر پس در یک‌ کلام، شبکه‌ی جهانی وب و وبسایت‌ ها در درجه‌ی اول برای تسهیل‌‌ کردن جریان آزاد اطلاعات در جهان به‌ وجود آمدند و رشد کردند.

در حال حاضر در جهان نزدیک به دو میلیارد سایت وجود دارد که هیچ یک از آنها بیش از 28 سال سن ندارند . اولین طراح سایت آقای تیم برنرزلی بود که اولین وب سایت دینا را طراحی کرد . اولین سایت جهان هنوز هم در دسترس است و میتوانید از این لینک آنرا مشاهده کنید.   

تاریخچه طراحی وب سایت در جهان

تیم برنرز لی، بنیانگذار شبکه جهانی وب، با برپایی یک سایت وب در آگوست ۱۹۹۱، نام خود را به عنوان نخستین طراح وب در تاریخ نگاشت. او در نخستین سایت وب اش، از اَبَرمتن و پیوندی برای ایمیل (پست الکترونیک) استفاده کرده بود.

در آغاز، سایتهای وب با کُدهای ساده «اچ‌ تی‌ام‌ال» نوشته می‌شدند، گونه‌ای از زبان کُدنویسی که ساختار ساده‌ای به وب‌ گاه‌ها می‌داد، شامل سرتیتر و پاراگراف، و توانایی پیوند دادن به صفحه‌های وب دیگر، با اَبَرمتن. در مقایسه با روش های دیگر، این راه تازه و متفاوتی بود که کاربران به سادگی می‌توانستند با یک مرورگر، صفحه‌های پیوند خورده را باز کنند.

با پیشرفت وب و هنر طراحی آن، زبان کُد نویسی اش، اَبَرمتن یا اچ‌تی‌ام‌ال، پیچیده تر و پرانعطاف تر شد. ابزاری مانند جدول ها که بیشتر برای نمایش نمودارهای داده‌ای بودند، بزودی مورد استفاده نادرست، برای چیدمان های پنهان در صفحه‌های وب قرار گرفتند. با پیدایش صفحه‌های الگوی وب یا «CSS » ، روش نادرست طراحی با جدول های پنهان در صفحه، از گردونه خارج، و بجای آن استفاده مناسب از صفحه‌های الگوی وب یا «CSS » ، جایگزین شد.

فن آوری های یکپارچه سازی داده‌گاه‌ ها (Database ) ، مانند زبان‌های کُدنویسی سمت سرور (Server-Side Scripting ) مانند CGI, PHP, ASP.NET, ASP, JSP و ColdFusion ، و استانداردهای طراحی مدرن با الگوها (CSS ) ، ساختار سایت های وب را باز هم تغییر داده و آنرا پیشرفته تر کرده اند.

همچنین با آمدن نگاره‌ های جاندار و فن آوری های پویا نمایی به صفحه ها، مانند فِلَش (Flash ) ، چهره وب بیشتر از پیش تغییر کرد و توانمندی های تازه به سازندگان رسانه و طراح های وب داده شد، و توانایی های بیشتر و کارایی ها تازه مرورگرها برای اچ‌تی‌ام‌ال.

پیشرفت طراحی سایت

در سال 1996 ماکروسافت نخستین مرورگر رقابتی خود را ارائه کرد. استفاده ی بهینه و کاربردی از HTML و به کارگیری بسیاری از قابلیت های HTML مهم ترین ویژگی و دلیل اصلی موفقیتش نسبت به مرورگرهای آن زمان بود. امکان ایجاد و نمایش جلوه های تصویری و ساختارهای وب با استفاده از آن بسیار بهتر از مرورگرهای قبلی بود.

CSS توسط W3C در سال 1996 برای طراحی و ارائه ی بهتر به وجود آمد و قابلیت دسترسی به وب را بهبود بخشید.

در همان بازه زمانی کم کم ابزار و امکانات Flash استفاده شد و به طراحان وب این امکان را داد تا پا را فراتر از HTML بگذارند و دروازه ی جدیدی به طراحی سایت باز شد. اگر چه امکانات و قابلیت های آن نسبت به آنچه الان هست بسیار کمتر بود اما تاثیر و عملکرد چشمگیری داشت. 

هدف از طراحی سایت

امروزه هر شخصی هدفی متفاوت از اشخاص دیگر برای طراحی و راه اندازی سایت دارد . اما به این نکته باید توجه کنید که کسب و کار های بدون وب سایت ، جزو کسب و کار های شکسته خورده است.

امروزه بیشتر کسب و کار ها برای فروش محصولات خود یا معرفی محصولات و خدمات خود دارای یک وب سایت هستند . همچنین افراد مختلف نیز برای انتشار محتوا های مد نظرشان یا کسب درآمد از طریق اینترنت و یا ارائه رزومه های کاری خود از وب سایت ها استفاده میکنند.

پس شما هم اگر وب سایتی ندارید میتوانید اکنون اقدام به راه اندازی وب سایت برای خود کنید.

طراحی سایت

اولین صفحه وب

خیلی سخت نیست که ببینیم چرا برنرز – لی به عنوان رئیس طراحی وب در نظر گرفته می‌شود – آن مرد مشغول بود!او در ۶ اوت ۱۹۹۱ اولین صفحه وب جهان را با کمک تیمش راه‌اندازی کرد. بر روی یک کامپیوتر NeXT در سازمان تحقیقات هسته‌ای اروپا، سرن، این یک صفحه ساده بود که حاوی اطلاعاتی در مورد شبکه گسترده جهانی بود.
این پیشرفت، مسیری را برای طراحان وب ایجاد کرد که عمدتا با جداول HTML کار می‌کردند تا محتوا را به صورت افقی و عمودی سازماندهی کنند.اینها صفحات فقط متنی بودند، عاری از هر یک از عناصر بصری که ما با صفحات وب مدرن مرتبط می‌کنیم. 

دوران تاریک طراحی وب (1989)

ابتدایی ترین مراحل رشد طراحی وب دوران تاریکی بود، چرا که صفحات به طور کلی سیاه و تیره بوده و تنها چند پیکسل تک رنگ و که به سختی ممکن بود متحرک باشند بر روی آن قرار داشت. طراحی این وبسایت ها با استفاده از نماد ها و symbol ها انجام می گرفت.

HTML

در روزهای اولیه طراحی وب سایت، تنها راه واقعی برای افزودن ساختار از طریق قدرت <table> بود. با محدودیت های بسیار، بسیاری از سایت های اولیه بسیار ابتدایی بودند. هدف اصلی جداول ایجاد ساختاری برای اعداد بود، اما طراحان به سرعت از آنها برای ایجاد ساختار سایت استفاده کردند. مشکل این بود که این سازه ها بسیار شکننده بودند و نگهداری آنها دشوار بود. مزایایی مانند توانایی تراز کردن عناصر به صورت عمودی وجود داشت. جداول همچنین راه را برای شبکه های آینده هموار کردند.

پیدایش جاوا اسکریپت (1995)

جاوا اسکریپت (JavaScript) کلید و حلال مشکلات مربوط به محدودیت های HTML بود. برای مثال، اگر شما قصد داشتید که یک صفحه یا پاپ آپ به وجود بیاورید، یا یک شیء متحرک را به صفحه ی وبسایت خود اضافه کنید، راه حل شما استفاده از جاوا اسکریپت بود. با این حال، مشکلی که وجود دارد این است که جاوا اسکریپت به صورت یک لایه ی مجزا بارگیری می شود. برخی از اوقات برنامه نویسانی که دارای تجربه کافی نیستند و یا کمی تنبل هستند ممکن است از آن برای برخی کار های استفاده کنند، اما با این حال اگر از آن هوشمندانه استفاده شود می تواند بسیار قدرتمند باشد.

طراحی Flash

هنوز دهه ۹۰ میلادی خاتمه نپذیرفته بود که یک تکنولوژی جدید پابه عرصه وجود گذاشت . بله داریم از فلش (Flash) صحبت می کنیم.

فلش یک پلتفرم نرم افزاری بود که طراحان را قادر می ساخت تا موسیقی ، ویدئو ، انیمیشن ، فایل های گیف را در وبسایتهایشان به راحتی منتشر کنند و تجربه کاربری (UX) بهتری را بوجود آورند. فلش همچنین باعث شد تا طراحان آزادی بیشتری را برای ایجاد وبسایت های تعاملی داشته باشند. در این دوران بیشترین خلاقیت در طراحی وب و پیشرفت تکنولوژیکی تا آن زمان بوجود آمد.

با کمک فلش برای اولین بار منوهای تعاملی ، انیمیشن های تزئینی و دکمه های حبابی ، که زیبایی های خاصی را به صفحات وب می دادند پا به عرصه وجود گذاشتند و این باعث جلب توجه بیشتر مردم به وب می شد. این درحالی بود که وب برای بسیاری از مردم هنوز مفهوم جدیدی بود و آن ها از این طراحی های بصری هیجان زده می شدند.

امّا محبوبیت فلش بسیار کوتاه بود چراکه کاربران مجبور به بروزرسانی های مستمر پلاگین فلش نصب شده برروی کامپیوترهای خود بودند. همچنین فلش برای کاربران محدودیت هایی را در استفاده و دسترسی به وبسایت ها بوجود می آورد.

تقریبا همزمان با پیدایش فلش، روش بهتری برای ساخت و طراحی وبسایت به وجود آمد که نام آن CSS بود. مفهوم پایه ی CSS در این قسمت به معنای جدا کردن محتوا از نمایش آن می باشد. بنا بر این ظاهر و فرمت وب سایت در قالب CSS، اما محتوای آن در قالب HTML بود.

اولین نسخه و ورژن CSS تا انعطاف پذیر بودن فاصله ی زیادی داشت، اما این بزرگترین مشکل آن نبود. مشکل بزرگتری که وجود داشت پشتیبانی مرورگر ها از این فرمت بود. چند سالی طول کشید تا مرورگر ها بتوانند از CSS پشتیبانی کنند، و اغلب مرورگر هایی که از آن پشتیبانی می کردند دارای باگ های زیادی بودند.

اینجا دقیقا زمانی بود که یک مرورگر دارای جدید ترین ویژگی ها، و دیگری فاقد آنها بود که این امر برای برنامه نویسان وب یک کابوس بزرگ است.

طراحی سایت

تکامل طراحی وبسایت

در سال 1996 ، مایکروسافت اولین مرورگر رقابتی خود را منتشر کرد که با ویژگی های خاص خود و برچسب های HTML کامل بود. همچنین این اولین مرورگری بود که از ورق های سبک پشتیبانی می کرد. که در آن زمان به عنوان یک روش مبهم برای نویسندگی دیده می شد. و امروزه یکی از جنبه های مهم طراحی وبسایت است.

نشانه گذاری HTML برای جداول در ابتدا برای نمایش داده های جدولی در نظر گرفته شده بود. با این وجود طراحان به سرعت به پتانسیل استفاده از جداول HTML برای ایجاد طرح بندی پیچیده و چند ستونی پی بردند که در غیر این صورت امکان پذیر نبود. در این زمان ، به نظر می رسید که طراحی و زیبایی شناسی خوب بر ساختار خوب افزایش اولویت دارد. و توجه کمی به معناشناسی و دسترسی به وب می شود. سایت های HTML در گزینه های طراحی محدود بودند. حتی بیشتر در نسخه های قبلی HTML. برای ایجاد طرح های پیچیده ، بسیاری از طراحان وب مجبور به استفاده از ساختار پیچیده جدول و یا حتی استفاده از spacer خالی در طراحی وبسایت بودند.

تصاویر GIF برای جلوگیری از فرو ریختن سلولهای جدول خالی CSS در دسامبر 1996 توسط W3C برای پشتیبانی از ارائه و طرح ارائه شد. این اجازه داد که کد HTML به جای معنایی و ارائه، معنایی باشد و قابلیت دسترسی به وب را بهبود ببخشد.

رشد وب سایت ها

در سال‌های 1992 تا 1995 آشنایی و استفاده از وب فقط برای قشر محدودی ممکن بود که شامل دانش آموختگان دانشکده علوم کامپیوتر و یا دانشمندان فیزیک می‌شد. همچنین در سر تا سر جهان تنها ۵۰ وب سرور وجود داشت. شاید برایتان جالب باشد که بدانید یک موتور جستجو هم به نام WAIS وجود داشت که از بین همین چند سایت، بعضی را ایندکس می‌کرد تا کاربران بتوانند در کل محتوای متنی آن جستجو انجام دهند.

می‌توان گفت دلیل موفقیت برنرز لی، متصل کردن فرامتن و اینترنت به هم بود. به بیان ساده‌تر، او ایده بسیار پر بازدهی را پیاده سازی کرد که از دو تکنولوژی جدید و قدرتمند استفاده می‌کرد. همچنین یک دلیل دیگر بر موفقیت برنرز لی وجود داشت:
در ابداع او (وب)، تنها نیاز بود که از یک طرف یعنی کاربر درخواستی صورت بگیرد و برای دیدن اطلاعات لینک، لازم نبود که مالک منبع کاری انجام دهد، این خصوصیت سرعت انتشار اطلاعات و خوانده شدن آن توسط کاربران را بسیار افزایش می‌داد.

وقتی وب محبوب شد و مورد توجه گرفت، صاحبان امتیاز پروتکل Gopher اعلام کردند که باید برای استفاده از این پروتکل وب، مبلغی به آنها پرداخت شود. این مشکل یکی از اولین مشکلات و موانع در برابر آزادی نرم افزار در حیطه وب بود. همین اقدامات صرفا اقتصادی، داشت باعث انزوای وب می شد ولی آقای برنرز لی مانند هر دانشمند آزاده‌ای می‌دانست که ارزش علم تنها زمانی نمود می‌کند که برای همه قابل استفاده، گسترش و ترمیم باشد. او می‌دانست با محدود کردن حق استفاده از وب، تمام خاصیت وب از بین می‌رود و سرعت رشد چندانی نخواهد داشت.

در سال ۱۹۹۳ آقای لی اعلام کرد که سرویس وب یک سرویس همگانی و رایگان بر روی اینترنت است و همه آزادند که از آن استفاده کنند. به این شکل بود که وب به عنوان یک تکنولوژی جدید و قدرتمند به جهان معرفی شد و با کمک برنامه نویسان، بعد از آن، رشد کرد و گسترش یافت. بعد از اعلام آقای برنرز لی، مبنی بر آزادی استفاده از وب، نسخه گرافیکی وب هم منتشر شد که توسط مرورگر MOSAIC برای اولین بار عرضه گردید. در واقع مرورگر موزاییک اولین مرورگری بود که امکان نمایش متن و تصویر را در کنار هم ممکن کرد.

مطالب جدید

درخواست مشاوره رایگان

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مطالب جدید