Search
Close this search box.

09196142538

Search
Close this search box.

انتخاب نام دامنه

انتخاب نام دامنه مناسب اولین قدم از فرآیند ساخت سایت و سئو سایت جهت افزایش بازدید سایت و رتبه سایت اینترنتی به حساب می‌آید. انتخاب نام دامنه انگلیسی ،فارسی ،فینگیلیش و یا ترکیبی، از جمله موارد مبهمی باعث می‌شود که کاربران در هنگام ثبت دامنه نیاز به مشورت و همفکری داشته باشند.

انتخاب دامین

چرا نام دامنه تا این اندازه اهمیت دارد؟

اولین ردپای شماست؛ URL وب سایتتان، اولین چیزی است کاربر آن را می بیند. یک نام دامنه مناسب می تواند افراد را جذب وب سایت شما کرده یا اینکه به کلی آن ها را فراری دهد!
برای سئو سایت اهمیت دارد؛ امروزه، تطابق کامل نام دامنه با نام برند، مثل قدیم اهمیت ندارد. اما استفاده از عبارت کلیدی اصلی وب سایت در روند انتخاب نام دامنه بسیار می تواند به بهبود سئو سایتتان کمک کند.
معرف برند شماست؛ نام دامنه موقعیتی است برای برندسازی؛ دامنه ای که به درستی نام گذاری شود، می تواند موقعیت های زیادی را برای برندسازی کسب و کار شما فراهم کند.
این ها تنها بخشی از دلایلی بودن که به شما نشان می دهند که نام گذاری دامنه وب سایت بسیار مهم است. در ادامه قرار است باهم بیاموزیم که چطور می شود بهترین نام دامنه سایت را انتخاب کرد.

چگونه بهترین نام دامنه را انتخاب کنیم؟

در گذشته، حفظ کردن نام دامنه مورد نظر سخت بود به طوریکه محبوب‌ترین و رایج‌ترین پسوندها .com و .org و دیگر نام‌های دامنه سطح بالا بود؛ اما بسیاری از گزینه‌های بیشتر دیگری از لحاظ پسوند نام دامنه از جمله .io، .net، .guru، .mob، .photo، .buzz و غیره وجود دارد. بسته به نوع کسب و کاری که دارید، می‌توانید نام دامنه‌ای انتخاب کنید که برای کسب و کار شما بهتر کار می‌کند. با این حال قبل از اینکه هر اقدامی انجام دهید، باید نامی را که توسط آن می‌خواهید در دنیای آنلاین شناخته شوید را بررسی کنید. هنگامی که نام‌های دامنه را برای یک شرکت انتخاب کردید، باید برند خود را در ذهن داشته باشید. نام شما باید تشابهاتی با نام برند شما داشته باشد اما بصورت یک نام هوشمند و به یاد ماندنی ایجاد شود، به عنوان مثال اگر نام شرکت شما Royaler Info Ltd باشد می‌توانید نام‌هایی مانند Royaler.com، RoyalerTech.com یا Royalerinfo.com (البته در صورت دردسترس بودن) انتخاب کنید. در ادامه به مراحلی اشاره می‌کنیم که کمک می‌کند تا بهترین نام دامنه را انتخاب کنید.

 

انتخاب نام دامنه مناسب تا چه حد بر سئو سایت شما تاثیر می گذارد؟

اغلب افرادی که با ما تماس می‌گیرند و می خواهند از ما مشاوره بگیرند، فکر می‌کنند که اگر نام دامنه فارسی با کلمه کلیدی که می خواهند در آن رتبه بگیرند خیلی خوب است. برخی از افراد هم فکر می کنند اگر از کلمات انگلیسی که مرتبط با کلمه کلیدی حوزه فعالیت آنهاست استفاده کنند تاثیر زیادی بر موفقیت آنها در سئو خواهد داشت.
این طرز فکر کاملا غلط است. هرچند که روی سئو تاثیر گذار است اما تاثیر آن آنقدر جزیی است که اگر آن را هم رعایت نکنید اتفاق خاصی نمی‌افتد. افرادی که به هر قیمتی می‌خواهند از کلمه کلیدی در نام دامنه استفاده کنند، دیر یا زود مجبور می‌شوند که اسم سایت خود را عوض کنند.
اما یک نکته مهم در مورد انتخاب نام دامنه که روی سئو سایت شما به شدت تاثیر گذار است:
ممکن است که شما نام دامنه‌ای را ثبت کنید، که قبلا فردی آن نام را ثبت کرده و با آن فعالیت‌های مخربی انجام داده باشد. فعالیت‌هایی مثل اسپم، لینکهای غیر مجاز، عدم رعایت کپی رایت‌ و …
در این شرایط اگر شما آن نام را ثبت کنید، بدون اینکه روحتان هم خبر داشته باشد در آینده برای سئو کردن سایتتان به شدت دچار مشکل می‌شوید.پس حتما لازم است که با مشورت یک متخصص نسبت به انتخاب نام دامنه اقدام کنید.

انتخاب دامین

چطور یک دامنه مناسب انتخاب کنیم؟

با توجه به اهمیت نام دامنه، در این بخش به فاکتورهایی اشاره می کنیم که یک راهنمای انتخاب نام دامنه مناسب هستند. با رعایت این نکات علاوه بر افزایش بازدید و شهرت در بین عموم، سئو وب سایت شما نیز ارتقا یابد.

1. استفاده از پسوندهای مانند .com .org .net
2. به کار بردن کلمات خلاقانه
3. انتخاب نام دامنه کوتاه
4. املا و نوشتاری ساده
5. تلفظ آن آسان نام دامنه
6. اجتناب از اعداد و کاراکتر اضافه
7. استفاده از کلمات کلیدی با معنی
8. توجه به استفاده بلند مدت
9. نام دامنه Unique و منحصر به فرد
10. استفاده از ابزارهای انتخاب دامنه
11. عدم استفاده از پیشوندها
12. ثبت دامنه ir.

انواع دامنه ها

URL از 3 عنصر نام دامنه، پسوند و پروتکل تشکیل شده است. پسوندها متفاوتی در اینترنت وجود دارد یکی از بهترین پسوندها .com است در صورت استفاده از این پسوند، مشخص می شود که وب سایت شما از ارزش بالایی برخوردار است.
در روزهای ابتدایی استفاده از اینترنت کار با پسوندها کمی سخت بود اما با روی کار آمدن انواع مختلفی از پسوندها، طبقه بندی وب سایت ها ساده تر شد. به این ترتیب وب سایت rtl-theme.com با rtl-theme.ir یکسان نخواهد بود .حال در این قسمت از راهنمای انتخاب نام دامنه به بررسی چند نمونه از محبوب ترین پسوندهای وب سایت ها می پردازیم.

پسوند .com

برای انتخاب نام دامنه اکثر شرکت ها تمایل دارند تا از پسوند .com در URL وب سایت خود بهره بگیرند. هنگامی که فضای اینترنت و وب سایت ها گسترش پیدا کرد، این پسوند تنها به سازمان های تجاری ارائه می شد اما با گسترش فضای اینترنت و گوگل در دهه 90، این محدودیت ها برداشته شد و اکثر وب سایت ها توانستند به این پسوند دسترسی پیدا نمایند.

پسوند .net

این پسوند برای شرکت های فن آوری مانند شرکت های زیرساخت یا ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) بکار برده می شود. با طراحی و روی کار آمدن این پسوند ابتدا شبکه هایی از آن استفاده می کردند که شبکه های ملی تحقیقاتی و آموزشی اسکاندیناوی به یکدیگر متصل می ساخت.

پسوند .edu

پسوند .edu نیز همانند .com از سطح ارزش بالایی برخوردار است. در ابتدا از این پسوند در دانشگاه کالیفرنیا برکلی، کارنگی ملون و پوردو قابل استفاده بود. دریافت این پسوند کمی دشواری است زیرا برای دریافت این پسوند باید حتما دارای یک سازمان آموزشی معتبر باشید تا این پسوند به شما داده شود.

پسوند .org

در ابتدای کار پسوند .org تنها برای نام دامنه سازمان هایی بکار برده می شد که عنوان سازمان های غیرانتفاعی فعالیت می کردند اما هم اکنون علاوه بر سازمانهای غیر انتفاعی، سازمان های انتفاعی نیز از آنها استفاده می نمایند.

پسوند .mil

این پسوند توسط ارتش آمریکا ساخته شد و مورد استفاده قرار می گیرد. ارتش ایالات متحده، نیروی دریایی ایالات متحده، سپاه تفنگداران ایالات متحده، نیروی هوایی ایالات متحده و گارد ساحلی ایالات متحده از جمله ارتش هایی در ایالات متحده می باشند که در URL وب سایت خود از این پسوند استفاده می نمایند.

اما اگر کشوری تمایل داشته باشد تا از این دامنه برای وب سایت های ارتشی خود استفاده نماید، ابتدا باید کد کشور خود را نیز وار کرده تا از وب سایت های ایالات متحده تمایز یابد.

پسوند .gov

تنها آژانس های دولتی فدرال آمریکا، برنامه ها، شهرها، ایالت ها و شهرستان های آمریکا قادر به استفاده از این پسوند می باشند.

پسوند .ir

پسوند .ir مختص وب سایت های ایرانی بوده و تنها وب سایت های ایرانی تبار قادر به استفاده از آن می باشند. این کلمه مخفف کلمه ایران می باشد. نه تنها ایران بلکه تمامی کشورها دارای پسوند مختص به خود می باشند.

 
انتخاب دامین

ثبت دامنه ایرانی

پسوند ir. مشخصه دامنه هایی است که به ایران تعلق دارند. شما می توانید دامنه های ایرانی را در مرکز ثبت ملی ایرنیک انجام دهید.

 

ثبت دامنه فارسی

با توجه به اینکه بعضی از کاربران به ثبت دامنه با زبا فارسی علاقه مندند، مرکز ملی ثبت دامنه ایرنیک این کار را انجام میدهد.

اگر در انتخاب نام دامنه دقت نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر از شروع فعالیت کسب و کار شما زمان نگذشته باشد و هنوز مطرح نشده باشید فقط هزینه ی ثبت دامنه را ضرر می‌کنید. اما اگر در سایتتان محصولاتی قرار داده باشید، آن را سئو کرده باشید، شبکه های اجتماعی فعالی داشته باشید، عوض کردن نام دامنه خسارت بسیار زیادی به شما وارد می کند. از جمله:

باید کلی وقت بذارید و هر جایی در سایتتون که از نام دامنه استفاده کرده اید، آن نام را تغییر دهید.
باید لوگوی سایتتون را تغییر دهید.
باید کلی پول خرج کنید که بتوانید اعتباری که از دامنه قبلی بدست آورده اید به دامنه ی جدید منتقل کنید.
اگر پوشش بسته بندی یا کارت ویزیت با نام قبلی تهیه کرده باشید مجبورید تموم آن ها را دور بریزید و دوباره برای این کار هزینه کنید.
مهمترین آسیبی هم که می بینید این است که مشتریان قدیمی به شما بی اعتماد می شوند و سراغ رقیبانتون می روند.

معرفی ابزارهای انتخاب نام دامنه

برای انتخاب نام دامنه ابزارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه با معروف ترین آشنا می شوید.

سایت Name Mesh
سایت name Mesh یکی از برترین و بهترین ابزارهای انتخاب نام دامنه بوده که نام های پیشنهادی آن نه تنها از لحاظ سئو، بلکه کوتاه، جذاب، دامنه های دوستانه خلاقانه TLD و اختصاصی می باشند. برای انتخاب دامنه خاص و تک این ابزار به شما پیشنهاد می شود.

سایت Bust a Name
یکی از بهترین ابزارهای ارائه دهنده و کمک در انتخاب بهترین نام دامنه، Bust A Name می باشد. برای کار با این ابزار ابتدا باید نام کلمات کلیدی خود را در برنامه وارد کرده تا برای شما نام های مختلف ارائه دهد. این برنامه می تواند ترکیب 3 کلمه ای پیشنهاد دهد. از دیگر پیشنهادهای این برنامه می توان به جمع شدن اسم ها و اضافه کردن پسوند و پیشوند و خطوط اشاره نمود.

سایت Learn Domain Search
این ابزار تنها نام دامنه با پسوند .com را به شما ارائه می دهد بلکه با کمک این ابزار می توانید همه نام های دامنه ای که با پسوند .com همراه است برای وب سایت خود شناسایی نمایید. همانطور که میدانید این پسوند اکثر پر شده و قابل استفاده نخواهد بود اما با کمک این ابزار شناسایی آنها بسیار ساده خواهد شد.
با این سایت ایده های خوبی پیدا می کنید، اگر تازه شروع به کار کرده اید و می خواهید نام دامنه قابل توجهی را ثبت کنید، ابزار خوبی است. شما می توانید به صورت رایگان به جستجوی دامنه بپردازید، اما جستجوهای شما را به 150 تا محدود می کند. برای دیدن لیست کامل 5000 دامنه می توانید 79 دلار برای دو ماه یا 199 دلار در سال (16.58 دلار در ماه) پرداخت کنید.
در نگاه اول Lean Domain Search به نظر یک ابزار ساده می آید، اما پس از اینکه دکمه جستجو را فشار دادید، به سرعت به قدرت و توان بالقوه این ابزار پی خواهید برد. این یک ابزار عالی برای پیدا کردن ایده های تازه برای نام دامنه است.

پیدا کردن دامنه های منقضی شده

علت منقضی شدن دامنه ها به این دلیل است که برخی از صاحبان فراموش کرده اند که دامنه ها را تمدید کنند، برخی دیگر نمی خواهند آنها را به پروژه های دیگر منتقل کنند، برای به دست آوردن این دامنه ها ExpiredDomains.net وارد بازی می شود و نام دامنه هایی که منقضی شده اند را لیست می کند. این یکی از بهترین ابزارهای انتخاب نام دامنه است اگر ایده ای برای اسم سایت ندارید این ابزار به شما کمک زیادی می کند.
تصور کنید قبلا یک وب سایت در حوزه حسابداری کار کرده و اکنون این نام دامنه با این سابقه آزاد است که استفاده کنید. البته به فاکتورهای ارزیابی که با چراغ های سبز و قرمز نشان داده شده توجه کنید. سایر موارد مهم مثل تاریخ انقضا و تعداد صفحات مهم و اینکه آیا دقیقا به ماهیت وب سایت شما شبیه است یا نه؟ آیا بک لینک های دریافتی مناسب بوده اند؟ ایا صفحات دارای بک لینک را می توانید مجددا ایجاد کنید؟ ایا صفحات با ارزش این دامنه را می توانید شناسایی و ایجاد کنید؟ و موارد مهم دیگر که در این مقاله نمی توان به آن پرداخت.
دامنه ir را می توانید با سرچ کلمه کلیدی در دامنه +ir پیدا کنید. به عنوان مثال ما بدنبال دامنه ای برای فروش میوه هستیم. کافیست نام “mive.ir” را در کادر مربوطه سرچ کنید.

از کجا خرید دامنه سایت خود را انجام دهم؟

این شرکت‌ها که علاوه بر ثبت دامنه، هاست دلخواه و مناسب شما را نیز برای فروش دارند، نام دامنه وب سایت شما را با هر پسوندی که بخواهید به ثبت می‌رسانند و به شما می‌فروشند. ایرنیک، میهن وب هاست و… از جمله شرکت‌هایی هستند که مسئولیت فروش دامنه سایت در کشور بزرگ ایران را بر عهده دارند.

نتیجه گیری:
نکته جالب توجه این است که اکثر نام های پیشنهادی این سایت ها هنوز به ثبت نرسیده اند و شما به راحتی می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین اگر کمی خلاق باشید می توانید از همین نام ها با کمی تغییر برای انتخاب نام دامنه (دامین) مناسب خود استفاده کنید. اگر هم نام دیگری در نظرتان بود می توانید با نام های پیشنهادی این سایت ها ترکیب کنید و نام جدیدی را خلق کنید.

مطالب جدید

درخواست مشاوره رایگان

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مطالب جدید