Search
Close this search box.

09196142538

Search
Close this search box.

متاورس

این روزها سوال خیلی از افراد این شده که متاورس چیست؟ این مقاله کامل جواب شما رو خواهد داد. در اصل وقتی قبل از خرید ارز دیجیتال در حال بررسی در این حوزه هستیم متوجه میشیم که هر قدر زمان میگذره و جلوتر میریم فناوری های دیجیتال بیشتر خودنمایی می کن و جنبه های زندگی بشری رو تحت تاثیر قرار میدن, تعاملات دیجیتالی به یک عنصر لاینفک زندگی ما تبدیل شده و تکنولوژی های جدید روز به روز در حال دگرگون کردن سبک زندگی گذشته و خلق مفاهیم جدید است.
در این بین همه روزه اسم پروژه ها و ایده های دیجیتالی جدیدی رو میشنویم که هر کدوم برا خودشون هدفی معین کردن و درصدد جلب توجه عمومی هستن. یکی از این پروژه های جدید و نوظهور که توجهات زیادی رو هم جلب کرده، پروژه متاورس (Metaverse) هستش. متاورس یک پروژه واقعیت مجازی جهت پیوند جهان فیزیکی ما با زندگی دیجیتال، دنیای آواتارها و نسل بعدی اینترنت هستش. نوعی واقعیت مجازی دیجیتال جایگزین که کاربران در اون زندگی، کار، تحصیل و معاشرت می کنن و همیشه آنلاین هستند.

کاربرد متاورس

متاورس چیست ؟

متاورس یکی از هیجان‌انگیزترین چشم‌اندازهای دنیای جدید Web3 است. بسیاری از افراد در مورد بازی‌هایی که انجام می‌دهید تا پاداش بگیرید و NFTها اطلاعات زیادی کسب کرده‌اند. تقریباً تمام مردم حداقل در مورد کریپتوکارنسی‌ها و DeFi چیزهایی شنیده‌اند. متاورس شامل تمامی این موارد به علاوه موارد دیگر است. نکته هیجان‌ انگیز ماجرا اینجاست که ما تازه در ابتدای کار قرار گرفته‌ایم.
تکنولوژی بلاکچین به مردم اجازه ایجاد تفسیر جدیدی از اینترنت را داده است. بعضی از افراد آن را Web3 می‌نامند و بعضی دیگر متاورس. وجه تمایز این مدل جدید اینترنت با مدل قبلی این است که مردم چقدر می‌خواهند در توسعه آن نقش داشته باشند.
مجموعه‌ای از تمام دنیاهای مجازی ساخته شده با استفاده از تکنولوژی بلاکچین است. این دنیاها می‌توانند سیاره‌های گیمینگ یا گالری‌های NFT، زمین‌های خالی یا خیابان‌های دیجیتالی باشند. نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که متاورس یک مکان نیست. بلکه مجموعه‌ای از فضاهای دیجیتالی است که مردم آن را اینترنت آینده نام‌گذاری کرده‌اند.
کمپانی‌های رسانه‌ای، ناشران موسیقی، برندهای لباس‌های ورزشی و پلتفرم‌های تحلیل کریپتوکارنسی همگی در آن حضور دارند. بسیاری از ستاره‌های راک، رپ و ژانرهای دیگر و حتی اسمورف‌ها (!) نیز هستند. بنابراین فضا برای تمامی افراد وجود دارد.
چیزی که متاورس را از پلتفرم‌های اجتماعی آنلاین دیگر مانند Second Life و Minecraft جدا می‌کند فضای میان مرکزگرایی (Centralization) و غیرمرکزگرایی (Decentralization) است، اما این اصطلاحات به چه معناست؟
دو پلتفرمی که در پاراگراف بالا مثال زده شد فضای دیجیتالی دارند که توسط یک کمپانی واحد و سرورهای مربوط به آن کنترل می‌شود، بدین معنی که هر بار این دنیاها را ترک می‌کنید و به دنیای دیگری می‌روید، باید دوباره با یک هویت جدید ثبت نام نمایید.
متاورس به شما این اجازه را می‌دهد که تنها با داشتن یک هویت مجازی، تمامی دنیاهای مجازی در شبکه که رو به رشد هستند را مشاهده کنید و میان آنها سفر کنید.

تاریخچه متاورس

با وجود اینکه هنوز خیلی با نمونه‌های کاربردی فناوری متاورس فاصله داریم اما این مفهوم مدتهای طولانی و برای چندین دهه است که در داستان‌ها، بازی‌های رایانه‌ای و فناوری‌های دیجیتال مطرح بوده است. در حقیقت واژه متاورس و خلق آن به دهه ۹۰ میلادی زمانی که نیل استفنسون (Neal Stephenson) کتابی با نام اِسنو کرَش (Snow Crash) منتشر کرد باز می‌گردد.
این نویسنده در این کتاب برای اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار (Avatar) را در قالب داستان پیش‌بینی کرد. مفاهیمی که سالها بعد از آن با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند. این ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. مدت‌ها بعد نویسنده کتاب بازیکن شماره یک آماده (Ready Player One) ، ارنست کلاین (Ernest Cline) به روایت زندگی انسانها در سال ۲۰۴۴ می‌پردازد.
در این کتاب روایت شده انسان‌ها می‌توانند زندگی مشقت‌ باری که در دنیای واقعی دارند را با زندگی در دنیای مجازی و دیجیتال ادامه دهند. نگاهی به همه این جریانات و در نهایت تغییر نام فیس‌بوک به متا همه نشان‌دهنده این است که از گذشته تاکنون برنامه‌های زیادی برای این مقوله وجود داشته است.

شرکت‌های فعال در حوزه متاورس

در یک سال اخیر شرکت‌های بزرگ فناوری ازجمله مایکروسافت (Microsoft) و فیسبوک اسب خود را برای ورود حوزه metaverse زین کرده‌اند. در عین حال، بازی‌های آنلاینی مانند فورتنایت، ماین کرافت (متعلق به مایکروسافت) و روبلاکس که پرچمدار بازی‌های گروهی در این روزها محسوب می‌شوند، نقش مهمی در توسعه متاورس‌ها داشته‌اند. تا جایی که برخی توسعه‌دهندگان بازی بر این باورند که پلتفرم روبلاکس، در آینده می‌تواند به قدرتمندترین بستر متاورس بدل شود.
پس نتیجه می‌گیریم اکنون یک قدرت محاسباتی عظیم آنهم در مقیاسی گسترده در بخش واقعیت مجازی در حال ظهور است. شرکت‌هایی مانند Hadean و Improbable که در ایجاد محاسبات توزیع شده در مقیاس گسترده تخصص دارند می‌توانند ده‌ها هزار بازیکن را به طور همزمان در یک سرور میزبانی کنند. اخیراً بسیاری شرکت‌های metaverse در مورد اجرای کنسرت‌ها و رویدادهای ورزشی برای ۵۰ هزار نفر به طور همزمان صحبت می‌کنند.

 

کاربرد متاورس

هرکسی می‌تواند در متاورس باشد؟

خوشبختانه محدودیتی برای حضور افراد مختلف در متاورس نیست و هر کس می‌تواند آزادانه و در هر زمانی و از هر مکانی که می‌خواهد، در آن حضور پیدا کند. در حقیقت کاربران با محتوا و تجربه‌ای که ارائه می‌دهند، این دنیای مجازی را می‌سازند و در واقع Metaverse بین آن‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود.
ورود به این دنیای مجازی حتی با گوشی هم امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن موبایل Sensorium Galaxy از برخی قابلیت‌های حضور در متاورس با استفاده از گوشی بهره‌مند شوید. توسعه‌دهندگان این اپلیکیشن آواتار هایی با استایل و شخصیت‌های متفاوت ایجاد کرده‌اند که با استفاده از هوش مصنوعی کنترل می‌شوند. کاربران می‌توانند از طریق ویدیو های تعاملی یا چت کردن با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. این آواتار ها با برخورداری از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته حتی می‌توانند در مورد موضوعات پیچیده بحث کنند و با انسان وارد مباحثه‌ای طولانی و بدون محدودیت شوند.
آواتار ایجاد شده در این اپلیکیشن قابلیت انجام برخی از حرکات نیز را دارند و شما می‌توانید با بهره‌مندی از فناوری واقعیت افزوده، آن‌ها به دنیای واقعی نیز بیاورید و با آن‌ها محتواهای جالبی بسازید؛ البته لازم به ذکر است برای کسب تجربه واقعی فراگیر متاورس و غرق شدن در آن، ابزاری مثل هدست واقعیت مجازی و عینک هوشمند واقعیت افزوده نیز داشته باشید.
با استفاده از هدست‌های واقعیت افزوده می‌توانید بدون هیچ گونه محدودیتی با آواتار ها ارتباط برقرار کنید. به لطف استفاده از عینک‌های واقعیت افزوده نیز می‌توانید آواتار ها را در دنیای واقعی در کنار خود داشته باشید تا بتوانید واقعیت ترکیبی را تجربه کنید. همان‌طور که می‌دانید پاندمی ویروس کرونا در سراسر جهان حضور فیزیکی افراد در کنار یکدیگر را با محدودیت‌هایی مواجه کرده است. متاورس می‌تواند ابزار بسیار خوبی برای ایجاد ارتباط مجازی بدون محدودیت و مشکل افراد با یکدیگر باشد.

واقعیت مجازی «VR» در متاورس چیست؟

متاورس اغلب به عنوان نوعی واقعیت مجازی (VR) نامیده می شود که در آن کاربران می توانند با یکدیگر در یک محیط تولید شده توسط کامپیوتر ارتباط دو طرفه داشته باشند. در دنیای مجازی metaverse به کاربران اجازه داده می شود کار کنند، بازی کنند و تجربیاتی خارج از تصور داشته باشند.
سه بعدی سازی عنصر اصلی در تولید واقعیت مجازی است، به همین دلیل در شرایط فعلی بازی های ویدئویی مشابه ترین تجربه metaverse را عرضه می کنند. البته تنها مورد سه بعدی بودن بازی های ویدئویی نیست، بلکه اکنون خدمات و ویژگی ‌هایی را ارائه می‌کنند که به دیگر جنبه ‌های زندگی ما نیز ربط دا‌رند.
با قراردادن هدست واقعیت مجازی (VR) روی سر، محیط مجازی در جلوی چشمان کاربر قرار گرفته و بر اساس حرکت سر و بدن با محیط مجازی تعامل برقرار می‌کند. این هدست در کنار گجت‌های دیگر می‌تواند حواس پنج‌گانه را شبیه‌سازی کند تا کاربر تجربه کامل‌تری از فضای مجازی داشته باشد.
بازی ویدئویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت، دیدارهای حضوری و کنفرانس ها می باشد. بازیکنان دیگر فقط بازی را انجام نمی دهند بلکه از این فضا برای سایر فعالیت ها و بخش هایی از زندگی خود در فضای مجازی نیز استفاده می کنند.
همچنین در بازی Fortnite، که چند نفر همزمان می توانند بازی کنند، حدود 12 میلیون نفر در تور مجازی موسیقی درون بازی حضور داشتند.

 

واقعیت افزوده «AR» در متاورس چیست؟

فناوری واقعیت افزوده یا Augmented reality با علامت اختصاری AR از اختلاط اطلاعات بصری، شنیداری و احساسی در ارتباط با دنیای واقعی کمک می گیرد تا تجربه فردی را افزایش دهد. مشاغل کوچک و یا شرکت ها از واقعیت افزوده جهت تبلیغ تولیدات یا خدمات خود استفاده می کنند. همچنین در راه اندازی اشکال بازاریابی جدید و گرد آوری داده های یکتای کاربران به کار می رود.
در تکنولوژی AR عناصر پیرامون توسط سنسور دریافت شده و کامپیوتر پردازش می‌کند. سپس المان‌های گرافیکی کامپیوتری و پیش چشمان کاربر به دنیای واقعی وارد شده و به تعامل می‌پردازد. مشابه تجربه تکنولوژی واقعیت افزوده را می‌توان در کارتون‌ها و فیلم‌های سینمایی کودکانه مانند فیلم گارفیلد یا مینیون‌ها دید که در آن‌ها شخصیت‌های کارتونی بدون هیچ واسطه‌ای به دنیای فیزیکی ما اضافه می‌شوند و ما با آن‌ها تعامل برقرار می‌کنیم.
کاربران به آسانی قادرند از طریق یک گوشی هوشمند با واقعیت افزوده AR ارتباط برقرار کنند. استفاده کنندگان می ‌توانند توسط آن حرکات خود را در دنیای فیزیکی کاملا به دست گرفته و کنترل کنند. یکی از نمونه های استفاده از AR در بازی Pokemon GO بوده است. بازیکنان به دلیل ترکیب دوربین گوشی هوشمند با محیط واقعی امکان تجسم پوکمون ‌های مجازی را جلوی روی خود دارد. در این صورت بازیکن می ‌تواند با این جلوه های مجازی برخورد کرده و تعامل نماید.
شرکت Microsoft از چند سال پیش روی این تکنولوژی کار کرده است. اولین هدست واقعیت افزوده به نام HoloLens را در سال ۲۰۱۶ ارائه کرد. این شرکت آن را واقعیت ترکیبی نامیده بود. از طریق این هدست کاربران قادر بودند محیط بازی نرم ‌افزاری را در دنیای فیزیکی اطراف خود احساس کنند. در سال ۲۰۱۹ نسل دوم این هدست و در سال های بعد سرویس Microsoft Mesh را در این رابطه ارائه دادند.

کاربرد متاورس

کاربرد متاورس

تا اینجای کار دانستید که متاورس چیست. Metaverse یک فضای مشترک مجازی است که برای همه در دسترس است. متاورس یک اصطلاح فراگیر است که به کل دنیای دیجیتال و فضای مجازی اشاره دارد. اکنون چندین پیشرو در حال توسعه دوقلوهای دیجیتالی (digital twins) بر اساس دنیای فیزیکی هستند و از طریق شبکه به این دنیای دیجیتال دسترسی دارند.
برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری مانند اپل، سونی، فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت، هم اکنون میلیاردها دلار برای ایجاد نسخه جدید اینترنت هزینه می‌کنند.
آن‌ها با ترکیب قدرت‌ هدست‌های AR/VR، گوشی‌های هوشمند، رایانه‌های شخصی و سرورهای متصل به ابر می خواهند یک تجربه همه جانبه را به کاربران نهایی و امکان ملاقات، تعامل و انجام تجارت در یک محیط مجازی متاورسی ارائه دهند. این به این دلیل است که کاربرد متاورس بسیار زیاد است. از جمله کاربردهای metaverse میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

1- مراقبت های بهداشتی
2- نظامی
3- مشاور املاک
4- برنامه های آموزشی
5- ساخت و ساز و کمک به کاهش خطرات حوادث

توکن NFT چیست و چه نقشی در متاورس دارد؟

توکن غیر مثلی یا توکن غیر قابل معاوضه که Non-Fungible Token یا NFT نام دارد، گروهی از توکن‌ های رمزنگاری هستند که مبتنی بر تکنولوژی بلاک‌ چین تولید می شوند. توکن های NFT، نمادی از اشیاء منحصر به فرد هستند که قابل کپی برداری نبوده و امکان ساخت بدل آنها وجود ندارد. معماری بلاک چین به گونه ای است که از مالکیت موجودی های فیزیکی به خوبی حفاظت می کند.
در جهان فیزیکی مالکیت از امور مهم به شمار می آید. همچنین اصلی بودن و منحصر به فرد بودن یک مایملک برای صاحبان آن از اهمیت زیادی برخوردار است. از آنجا که از اهداف مهم metaverse ممزوج نمودن فعالیت های جهان واقعی با جهان مجازی است. در نتیجه اصلی بودن یک شی و مالکیت بر آن شی در این جهان دیجیتالی نیز از عناصر بسیار مهم قلمداد می گردد.
در جهان متاورس وجود انواع متنوع توکن های ارزهای رمزنگاری و توکن های مجازی غیر مثلی تسهیلات ایجاد یک اقتصاد دیجیتال را امکان پذیر ساخته اند. همچنین کیف پول های رمزنگاری از نمونه های مهم سند مالکیت جهت حفظ انواع دارایی های دیجیتال می باشند.

تفاوت اینترنت و متاورس چیست؟

همانطور که می‌دانید، اینترنت شبکه‌ای از میلیاردها کامپیوتر و میلیون‌ها سرور و دستگاه‌های الکترونیکی متصل به یکدیگر است. در زمانی که یک کاربر آنلاین باشد، قادر است با سایر کاربران نیز ارتباط برقرار کرده، وبسایت‌های مختلف را بازدید و کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کند. اما باید گفت که متاورس در رقابت با اینترنت نیست، بلکه بر روی همین شبکه ساخته شده‌است. در دنیای Metaverse، کاربران درون یک فضای و دنیای مجازی که تمامی امکانات دنیای واقعی را در بر دارد، کاوش می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این کار با استفاده از تکنولوژی‌هایی همانند واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، شبکه‌های اجتماعی و ارزهای دیجیتال امکان پذیر است. در نتیجه، اینترنت فضایی است که مردم در آن به جست و جو می‌پردازند، اما متاورس فضایی است که در آن زندگی می‌کنند.
حتی ممکن است دولت‌ها نیز وارد متاورس شوند. به عنوان مثال، مادامی که اکثر کشورها دسترسی مناسبی به اینترنت دارند، باربادوس (Barbados) برنامه‌ای برای ساخت سفارت دیپلمات خود در دنیای دیسنترالند دارد. بنابراین، توسعه اینترنت بستری را برای تولد متاورس فراهم کرد.
حال سوال اینجاست که آیا متاورس نیز همانند اینترنت در دسترسی عموم قرار خواهد گرفت و یا شرایط خاصی برای استفاده از آن وجود دارد؟ در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

نصب متاورس

وارد سایت سند باکس شوید.
در بخش بالا سمت راست، بر روی دکمه آبی رنگ SIGN IN کلیک کنید.
در این مرحله می‌توانید با استفاده از روش‌های مختلفی برای خود حساب بسازید. یکی از روش‌های مطمئن برای ساخت اکانت که توسط خود سایت سند باکس نیز توصیه شده، استفاده از کیف پول متامسک است. امکان افتتاح حساب توسط ایمیل، کیف پول‌های دیگر و حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی مختلف نیز وجود دارد.
پس از گذر کردن از این مرحله، لازم است تا ایمیل و رمز عبور خاصی را برای خود انتخاب کنید.
در انتها نیز می‌توانید با کلیک بر روی گزینه CREATE حساب کاربری خود را بسازید.
در ادامه لازم است تا برنامه GAME MAKER را برای کامپیوتر دانلود کنید.
با نصب و اجرای برنامه، نیاز است تا ایمیل و رمز عبور خود را وارد کنید.
نحوه ورود به پلتفرم متاورس Decentralized
مانند قبل، وارد سایت دیسنترالایزد شوید.
اگر در صفحه ابتدایی گزینه‌های ورود نشان داده نشد، بر روی دکمه START EXPLORING کلیک کنید.
در مرحله بعدی دو گزینه PLAY AS GUEST (بازی به عنوان مهمان) و PLAY USING YOUR WALLET (بازی با استفاده از کیف پول) را مشاهده خواهید کرد، می‌توانید با هر یک از گزینه‌ها وارد شوید.
اگر گزینه PLAY USING YOUR WALLET را انتخاب کرده‌اید، لازم است تا یکی از سه کیف پول تعریف شده در سایت را متصل کنید.
در مرحله بعدی، به صورت خودکار وارد دنیای بازی خواهید شد.
در نظر داشته باشید که ورد به عنوان مهمان، محدودیت‌هایی برای شما خواهد داشت. به طور مثال برای این که بتوانید در بازی به خرید و فروش و مبادله بپردازید، لازم است از کیف پول استفاده کنید.

مطالب جدید

درخواست مشاوره رایگان

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

پس از ارسال اطلاعات و تعیین نوع مشاوره،کارشناسان روفامو در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

مطالب جدید